Potrebujete rýchlu radu? Ozvite sa nám na +421 911 456 760 alebo napíšte nám!

Vyznajte sa v úveroch

Požičať si alebo radšej nie? K správnemu rozhodnutiu dospeje zadefinovaním týchto troch bodov : 

yes na čo si požičiavate,

yes aký typ pôžičky si beriete,

yes aký je pomer Vášho príjmu a splátky.

enlightened Účel požičky

Vziať si pôžičku za účelom kúpy spotrebného tovaru nie je šťastné rozhodnutie. Úroky bývajú veľmi vysoké a hodnota týchto vecí veľmi rýchlo klesá. Napr. domáce kino či najnovší model televízoru je vec, ktorú k životu nutne nepotrebujete, a preto nie je vhodné si naň požičiavať. Nedajte sa nalákať ani na kúpu dovolenky na splátky. Užiť si dva týždne exotiky je síce skvelé, no niekoľkomesačné splácanie už nie je tak príjemné.

Na druhej strane sú veci, bez ktorých sa žije len veľmi ťažko. Jednou z nich je strecha nad hlavou. Všeobecne možno povedať, že dlh na bývanie patrí medzi tie "dobré" dlhy. Ak sa rozhodnete financovať bývanie pôžičkou s rozumným úrokom, budete síce zadlžený, no na strane aktív budete mať niečo hodnotné. Ak by už aj došlo k zhoršeniu Vašej finančnej situácie, nehnuteľnosť môžete predať a dlh splatiť. To však neplatí pri dlhu na spotrebný tovar, pretože hodnota tovaru je po roku niekoľkokrát nižšia ako dlh. Navyše, pri obstaraní vlastného bývania ušetríte na nájomnom.

enlightened​ Typ pôžičky 

Zvážte, ktorý typ pôžičky je pre Vás vhodný. Úroková sadzba sa pri jednotlivých produktoch veľmi líši. Môžeme si požičať peniaze za 5 %, ale aj za 30 %. Poďme sa teda pozrieť, aké dlhy si dnes môžete kúpiť:

  • hypotéka - 3 až 4 %,
  • americká hypotéka - 7 až 10 %,
  • spotrebiteľský úver - 10 až 18 %,
  • kreditná karta - 17 až 21 %,
  • kontokorent - 15 až 20 %,
  • nebankové pôžičky - desiatky (niekedy i stovky) percent.

enlightened​ Pomer príjmu a splátky

Nikdy nechoďte "na doraz". Splátky dlhov by nemali byť vyššie ako 40 % celkových príjmov. Čím vyšší je pomer príjmu a splátky, tým dôležitejšie je mať pripravené riešenia pre prípad výpadku príjmu - poistenie alebo krátkodobú rezervu. 

Všetky práva vyhradené © 2021 advholding.sk